«إنَّ هذِهِ أُمَّتُکمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّکمْ فَاعْبُدُونِ؛ اين است امت شما كه امتي يگانه است، و منم پروردگار شما، پس مرا بپرستيد.» ‌(انبیا/۹۲)

دستورالعمل های کلى براى محافظت از حنجره 

خوردن غذاهاى کم چربى و آبکى مانند آش ، گوشت آب پز، باقلا پلو، آبگوشت بدون چربى ، نوشیدن شیر گرم قبل و بعد از خواندن و نوشیدن آب ولرم در حین برنامه است . همچنین در مواقع گرفتگى و خستگى صدا، خوردن ژله نشاسته ، زرده تخم مرغ ، تخم مرغ عسلى ، آب شلغم ، و یا غرغره کردن آب نمک به اضافه چند قطره آب لیمو و یا خوردن انجیر خشک که در شیر جوشیده ریخته شده باشد، تاءثیر بسزایى خواهد داشت . قبل از اجراى برنامه اثر خوردن مقدارى از تربت سیدالشهداء قبل از مجلس و مالیدن آن به گلو از همه اینها بیشتر است .

براى اینکه حنجره آسیب نبیند باید از خوردن بعضى از خوراکى ها مانند انواع ترشى ها، سرخ کردنى ، چاى پررنگ ، آب سرد، بستنى و این قبیل مواد غذائى خوددارى نمود.. همچنین خوردن تخمه ، آجیل و حتى استعمال عطریات باعث گرفتن صدا مى گردد و مجدداً لازم است. همچنین تنفس ‍ در فضائى که گرد و خاک دارد و یا محلى که در آن غذا مى پزند و چیزى سرخ مى کنند نیز همان نتیجه را خواهد داد

بر اثر کم‌رویى، نمى‌توانم صوت قرآن را تمرین نمایم
۱٫ براى از بین بردن این نقص، ابتدا باید اعتقاد به کم‌رویى و خجالت را از ذهن دور کرد و به خود قبولاند که کم‌رویى و خجالت بى‌مورد، در وجود انسان نباید باشد.

براى رسیدن به نتیجه مطلوب، بهتر است: الف) از خداوند متعال براى غلبه بر مشکلات مدد بجویید; ب) از راه تلقین ـ به خصوص در کمال آرامش ـ جملاتى را مانند: «من به هیچ وجه کم‌رو نیستم» و «من مى‌توانم قرآن را در حضور دیگران با صوت بخوانم» و‌… تکرار کنید.

۲٫ کم‌رویى و خجالت در مواردى که بى‌جا باشد، مورد سرزنش قرار گرفته است; چنان که پیامبراکرم(ص) فرمود: «حیا [شرم و کم‌رویى] بر دو نوع است: بخشى از آن ضعف و زبونى و بخشى قوت و ایمان است».

۳٫کم‌رویى و خجالت از خصلت‌هایى است که ارثى نبوده، بلکه عوامل عارضى، تربیتى و خانوادگى، موجب بروز چنین حالتى مى‌شود و به خوبى قابل درمان است.

۴٫ در برنامه‌هاى قرائت قرآن در مجامع مختلف، فعالانه شرکت کنید و سعى کنید که ـ‌گرچه ممکن است چندبار دچار اضطراب شوید ـ در حضور جمعیت، به تلاوت قرآن بپردازید.

۵٫ قبل از آغاز قرائت قرآن در حضور دیگران، خودتان به تنهایى آن را تمرین کنید، چرا که تسلط کافى قبل از تلاوت در رفع اضطراب کمک مى‌کند.