«إنَّ هذِهِ أُمَّتُکمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّکمْ فَاعْبُدُونِ؛ اين است امت شما كه امتي يگانه است، و منم پروردگار شما، پس مرا بپرستيد.» ‌(انبیا/۹۲)

نکات کلیدی در حفظ قرآن کریم

 چند راهکار برای برقراری نظم در مسیر حفظ قرآن تقدیم به همه حافظان عزیز و ارزشمند :

 هر روز عنوان همه برنامه ها و کارهای روزانه تان را بنویسید و حدود زمانی را که برای هرکدام باید صرف کنید مشخص کنید. برنامه را جایی مقابل دیدتان نصب کنید.

 برنامه ها را بر اساس اهمیتشان اولویت بندی کنید و از مهمتر ها شروع به انجام کنید تا در صورتی که مجبور به حذف برخی از آن ها شدید کم اهمیت ها را حذف کنید.

 زمان کافی برای استراحت و فراغت در برنامه تان پیش بینی کنید.

 برنامه های حفظیتان را در طول روز تقسیم کنید. بخشی صبح، بخشی بعدازظهر و بخشی شب. به این صورت هم کار برایتان سبکتر میشود هم تمام روزتان برکت قرآنی پیدا میکند.

 عوامل هدر رفت زمان را شناسایی و با برنامه ریزی کنترل کنید. مثلا خواب زیاد، مشغولیت زیاد به موبایل و فضای مجازی یا تلویزیون یا...

 هر کاری را که انجامش میدهید در برنامه مکتوبتان علامت بزنید.

 هیچ کاری را به «بعد» موکول نکنید. خودتان را مقید کنید که هر کاری را سر وقت خودش انجام دهید.

 همیشه یک ساعت به همراه داشته باشید تا از گذر زمان غافل نشوید.

 منطقی و مطابق شرایط و توانمندی هایتان برنامه ریزی کنید. به دور از افراط و تفریط.

 هرشب خودتان را ارزیابی کنید. ببینید تا چه میزان به برنامه هایتان پایبند بوده اید. بسته به اجرا یا عدم اجرای برنامه ها میتوانید برای خود تشویق و تنبیه درنظر بگیرید.

 برنامه های حفظیتان را به همراه یک دوست قرآنی و در قالب یک رقابت سالم پیش ببرید.

 توصیه آخر
 نظم یک مهارت آموختنی است. با تمرین، منظم بودن را به یک عادت در زندگیتان تبدیل کنید.

 بعضی افرادی که دارند قرآن حفظ می کنند در موقع مرور محفوظاتشان متوجه می شوند با توجه به اینکه آیات را درست و بدون اشکال حفظ کردند اما آیات را اشتباه می خوانند و یا به دلیل وجود آیات متشابه آن را جا به جا می خوانند اول آنکه بگویم همانطور که در ضمن حفظ به آیات گوش می دهند در ضمن مرور ، قبل از آنکه بخواهند برنامه ی مرور را شروع کنند باز هم به صدای آیات قرآن گوش دهند .

دوم آنکه وقتی قرآن را باز می بینید با دقت به آیات نگاه کنید تا آیات به خوبی در ذهنتان نقش ببندد.

سوم آنکه از کلید استفاده کنید بهترین کلید آدرس و ترجمه هر آیه است.
مثلا یک کلمه شاخص و برجسته ای را به عنوان کلید استفاده میکنید و با توجه به اینکه معمولا عبارات انتهایی آیات ارتباط تنگاتنگی با مفهوم کلی آیه دارد، لذا سیر محتوایی آیات و ترجمه آن میتواند به عنوان کلیدی برای تفکیک موارد اختلافی و تفکیک مشابهات از یکدیگر مورد استفاده گیرد.