«إنَّ هذِهِ أُمَّتُکمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّکمْ فَاعْبُدُونِ؛ اين است امت شما كه امتي يگانه است، و منم پروردگار شما، پس مرا بپرستيد.» ‌(انبیا/۹۲)

فتح البيان فيما روى عن على من تفسير القرآن‏

نام كتاب: فتح البيان فيما روى عن على من تفسير القرآن‏
پديدآور: حسينى طباطبايى، مصطفى‏
مصحح: رستم، سعد
موضوع: روايى شيعى‏
زبان: عربى‏
تعداد جلد: 1
ناشر: دار الجسور الثقافيه‏
مكان چاپ: سوريه- حلب‏
سال چاپ: 1426 ه. ق‏
نوبت چاپ: 1
فتح البيان- سيد مصطفى حسينى‏
معرفى اجمالى‏
فتح البيان فيما روى عن على( ع) من تفسير القرآن تاليف علامه سيد مصطفى حسينى و حواشى و اضافات سعد رستم مى‏باشد.
موضوع اين اثر، سخنان نقل شده از امام على( ع) درباره آيات قرآن و به زبان عربى مى‏باشد.
ساختار و عناوين‏
امير المؤمنين اولين شخصى است كه در نوشتن آيات قرآن و جمع‏آورى و تنظيم آن، پيامبر( ص) را كمك كرده است. امام على( ع) صدر المفسرين لقب گرفته و تفسير او مورد تأييد صحابه است. او پرورش يافته بيت رسالت و دريافت‏كننده معارف نبوى از سرچشمه اصل آن بود و پيامبر( ص) تاويل و تفسير آيات قرآن از جمله عام، خاص، محكم، متشابه و ناسخ و منسوخ را به امام على( ع) آموخت.
امير المؤمنين سرآمد مفسران صحابه است و ابن عباس تفسير خود را از او فراگرفت و مفسران ديگر از ابن عباس اخذ كردند. مؤلف در ادامه مقدمه مى‏گويند كه تمام سخنان و آثار امير المؤمنين به دست ما نرسيده است و احاديث او نيز در موضوعات گوناگون قرآنى به صورت پراكنده، در كتابهاى حديثى و تفسيرهاى روايى روايت شده است. علاوه‏براين، در نهج البلاغه بيانات فراوانى وجود دارد كه به‏طور صريح يا ضمنى ناظر به تفسير آيات قرآن است و به همين دليل من درصدد برمى‏آمدم كه آنها را در يك اثر جمع كرده و اهتمام حضرت در نوشتن آيات قرآن، جمع ‏آورى آن و تنظيم آن و تفسير را نشان دهيم و گوشه‏اى از ظرائف تعبيرات و تفسيرهاى او كه ايشان از امراء كلام هستند را شرح دهيم. و با خود در اين اثر عهد كردم كه رواياتى را بياوريم كه موافق با مفهوم و منطوق قرآن باشد و از هرآنچه كه موافق با ظاهر كتاب نيست اجتناب و دورى‏كردم. و اين معيار و ملاك مهمترين مسئله در شناخت اخبار صحيح است همينطورى كه اين مسئله بطور متواتر از طرف خود ائمه روايت شده است.
مطالب فتح البيان در چهار باب تنظيم شده است.
باب اوّل، جمع‏آورى امام( ع) كه بيشتر جنبه علوم قرآنى دارد و با عنوان على( ع) و قرآن است كه اهمّ موضوعات مطرح شده در اين باب كلام امير( ع) در ذم تفسير به راى، ظاهر و باطن قرآن، ترتيب سوره‏هاى قرآن در مصحف ايشان، در تفسير حروف مقطعه و...
باب دوم در تفسير آيات الاحكام و عبادات از جمله: در تعظيم امر نماز، وضوء، در تفسير صلوة الوسطى، در تفسير آداب نماز، نماز جمعه، نوافل صبح و مغرب، در امر به معروف و نهى از منكر در تفسير آيه نكاح و طلاق و در تفسير آيه وصيّت وارث‏
باب سوم سخنان ايشان در تفسير و شرح الفاظ با بيان لغوى آيات قرآن است.
و باب چهارم اختصاص به اقتباسات امير المؤمنين از قرآن كريم دارد و 50 مورد از اينگونه اقتباسات ذكر شده است.
در اول كتاب فهرست مطالب و در آخر آن منابع و مصادرى كه در تدوين مورد استفاده قرار گرفته گنجانده شده است.
نسخه ‏شناسى:
نسخه حاضر توسط دار الجسور الثقافية/ حلب با عنوان چاپ اول به‏تاريخ 5/ 10/ 2004 ميلادى( 1425 قمرى) منتشر و به بازار عرضه گرديده است.