«إنَّ هذِهِ أُمَّتُکمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّکمْ فَاعْبُدُونِ؛ اين است امت شما كه امتي يگانه است، و منم پروردگار شما، پس مرا بپرستيد.» ‌(انبیا/۹۲)

معرفی تفسير تطبيقى‏

نام كتاب: تفسير تطبيقى‏
پديدآور: نجارزادگان، فتح‏ الله‏
موضوع: مطالعات تطبيقى‏
زبان: فارسى‏
تعداد جلد: 1
ناشر: مركز جهانى علوم اسلامى‏
مكان چاپ: ايران- قم‏
سال چاپ: 1383 ه. ش‏
نوبت چاپ: 1
ملاحظات: موضوعى‏

فتح ‏الله نجارزادگان‏
« فتح‏الله نجارزادگان» در 1337 ش در شهر اصفهان به دنيا آمد و در سال 1356 ش موفق به اخذ ديپلم در رشته رياضى شد. در سال 1358 ش به حوزه علميه اصفهان رفت و تا سال 1364 ش دروس مقدمات، اصول، شرح لمعه و متون ديگر عمومى را خواند. در اين سال، با ورود به حوزه علميه قم و شروع رسائل و مكاسب، از واحد آموزش عالى دفتر تبليغات، ليسانس گرفت و سپس به تربيت مدرس دانشگاه قم راه يافت و همزمان با دروس حوزه در سال 1372 ش موفق به دريافت مدرك كارشناسى ارشد در رشته« الهيات و معارف اسلامى» شد.
در سال 1373 ش در دانشگاه تهران در رشته« علوم قرآن و حديث»، مقطع دكترى و در دانشگاه امام صادق( ع)، در رشته« فقه و اصول» در همان مقطع، پذيرفته شد اما به دليل علاقه به رشته علوم قرآن، به دانشگاه تهران رفت و در سال 1378 ش رساله خود را دفاع كرد. در طى اين مدت، به دروس حوزوى نيز كم و بيش مشغول بود. آنگاه در سال 1379 ش در گروه معارف اسلامى دانشگاه تهران كه هم اكنون يكى ازگروههاى دانشكده الهيات است، به عنوان عضو هيئت علمى مشغول به كار شد كه هم اكنون نيز ادامه دارد.
سوابق فعاليت‏هاى آموزشى:
تدريس اصول، فلسفه، علوم قرآن، حديث، تفسير( به ويژه تفسير تطبيقى) در حوزه علميه و نيز تدريس علوم قرآنى، حديث و تفسير در دانشكده اصول الدين و مدارس مركز جهانى علوم اسلامى و تدريس اخلاق، متون اسلامى، معارف در دانشگاه‏ها، بخشى از فعاليت‏هاى علمى ايشان محسوب مى‏شود كه هم اكنون نيز ادامه دارد. مدتى هم با پژوهشكده حوزه و دانشگاه و نيز شوراى برنامه‏ريزى مركز جهانى همكارى داشته است.
آثار:
1- التوسل و التبرك و الصلح مع العدو الصهيونى فى رسالتين بين واعظزاده و بن باز؛
2- انتظار قرآن و انتظار از قرآن( درسنامه تفسير موضوعى قرآن كريم)؛
3- بررسى تطبيقى تفسير آيات ولايت اهل بيت( ع) در ديدگاه فريقين؛
4- پژوهش‏نامه درس اخلاق و تربيت اسلامى دانشگاه‏ها؛
5- تحريف ناپذيرى قرآن؛
6- تراث الشيعه القرآن؛
7- ترجمه و شرح صحيفه كامله سجادى؛
8- تفسير تطبيقى، بررسى تطبيقى مبانى تفسير قرآن و معارفى از آيات در ديدگاه فريقين؛
9- جرعه تسنيم؛
10- درآمدى بر تاريخ نگارش حديث در سده نخست؛
11- درسنامه متون اسلامى؛
12- رهيافتى بر اخلاق و تربيت اسلامى؛
13- رهيافتى به مكاتب تفسيرى( نقل‏گرايى، عقل‏گرايى و باطن‏گرايى)؛
14- سلامة القرآن من التحريف و تفنيد الافترأات علي الشيعة الامامية؛
15- مصاف بى پايان با شيطان؛
16- معانى بيان الفاظ القرآن؛
17- ميراث قرآنى شيعه؛
18- ويژگى‏هاى امام على ترجمه خصائص امام على( ع) و مقالات علمى فراوانى كه در اين مختصر جاى ندارد.
افتخارات علمى:
1-« سلامة القرآن من التحريف»، كتاب سال جمهورى اسلامى، سال 1383 و حائز رتبه نخست دوازدهمين همايش بين المللى قرآن در سال 1383 و رتبه نخست در دومين همايش اهل قلم استان اصفهان سال 1384؛
2-« ويژگى‏هاى امام على( ع) ترجمه خصائص امام على( ع)»، كتاب سال حوزه علميه در بخش ترجمه رتبه دوم 1383؛
3- مجموعه« تراث الشيعة القرآني»، كتاب رتبه دوم همايش بين المللى قرآن در سال 1384؛
4-« تفسير تطبيقى»، حائز رتبه دوم در دومين همايش اهل قلم اصفهان، 1384؛
5-« تحريف‏ناپذيرى قرآن»، حائز رتبه اول در سومين همايش اهل قلم استان اصفهان، 1386؛
6-« رهيافتى بر اخلاق و تربيت اسلامى( مبانى و مفاهيم)»، كتاب برگزيده دهمين همايش كتاب سال حوزه 1386 و حائز رتبه دوم در چهارمين همايش اهل قلم اصفهان، 1387؛
7- طرح پژوهشى« بررسى تطبيقى مبانى تفسير قرآن در ديدگاه فريقين»، طرح بنيادى نمونه در جشنواره پژوهش دانشگاه تهران، 1387؛
8-« تفسير تطبيقى( كتاب سوم) بررسى تطبيقى تفسير آيات مهدويت»، رتبه اول جشنواره بين المللى منجى موعود؛
9- مقاله« بازخوانى انتقادى از مقاله نقش پيش فرض‏ها و مبانى كلامى در فهم و تفسير قرآن»، مجله انديشه نوين دينى، ش 9، حائز رتبه اول در پنجمين همايش اهل قلم منطقه اى استان اصفهان؛
10- تحقيق و تصحيح« ترجمه و شرح صحيفه سجاديه»، حائز رتبه اول سومين جشنواره صحيفه سجاديه، 1386؛
11- استاديار ممتاز گروه‏هاى معارف اسلامى در دانشگاه‏هاى دولتى منطقه 1، 1383؛
12- فعال برگزيده قرآن كريم جمهورى اسلامى، 1387؛
13- پژوهشگر ويژه استان قم در جشنواره چهره‏هاى برتر استان قم، 1389؛
14- پژوهشگر نمونه در جشنواره استادان گروه‏هاى معارف اسلامى سراسر كشور، 1388؛
پژوهشگر برتر دانشكده فقه و فلسفه پرديس قم، 1388؛
منابع:
1. سايت انديشوران؛
2. وبسايت شخصى نجارزادگان به آدرس‏ri. nagedazrajan. www//: ptth.
تفسير تطبيقى‏
معرفى كتاب‏
« تفسير تطبيقى» نوشتارى است كه به بررسى تطبيقى مبانى تفسير قرآن و معارفى از آيات در ديدگاه فريقين( شيعه و اهل سنّت) مى‏پردازد. بنابراين مراد از تطبيق در اين نوشتار، مقايسه بين دو مكتب از ميان مكاتب يا روش‏هاى گوناگون تفسيرى مانند روش ادبى، اجتهادى، كلامى و... نيست بلكه بررسى تطبيقى تفسير آيات، فارغ از روش‏ها و مكاتب گوناگون آن تنها براساس دو منظر شيعى و اهل سنت مى‏باشد. استفاده از چنين روش تفسيرى‏اى به كشف نقاط قوت و ضعف فريقين در مبانى تفسير و ديدگاههاى تفسيرى و نيز شناخت نقاط اشتراك و افتراق ايشان در اين زمينه، همچنين مرزبندى دقيق اختلافات مبنايى با تفاوتهاى بنايى و بررسى و نقد هركدام، كشف اختلاف‏هاى لفظى فريقين و خارج كردن آنها از محل بحث، برملا ساختن بسيارى از داوريهاى ناآگاهانه و غيره كمك مى‏نمايد.
اين نوشتار در دو حوزه مبانى تفسير و معارف آيات قرآن از ديدگاه فريقين به بحث نشسته است.
در حوزه مبانى تفسير، اصول و پيش‏فرضهاى فريقين درباره تفسير قرآن در دو بخش مبانى مشترك و مبانى مختص مورد بررسى قرار مى‏گيرند. در حوزه معارف آيات، موضوعاتى از قرآن كريم گزينش شده و تفسير آنها از ديدگاه فريقين به صورت تطبيقى بررسى مى‏شود. اين گزينش براساس اولويت‏ها و نيازهاست. بخشى از اين اولويت‏ها در تفاوت ديدگاههاى تفسيرى شيعه و اهل سنت( به طور عام) و بخشى در تفاوت ديدگاههاى شيعه با وهابيان( به طور خاص) تعيين شده‏اند.
ساختار كتاب‏
كتاب مشتمل بر پيشگفتارى از نويسنده و پنج بخش ذيل مى‏باشد:
بخش اول:« مبانى مشترك در تفسير فريقين» شامل عناوين: امكان فهم و جواز تفسير قرآن، حرمت تفسير به رأى، وجود سطح‏ها و ساحت‏ها براى قرآن، حجيّت سنّت پيامبر خدا در تفسير و مصونيت قرآن از تحريف مى‏باشد.
بخش دوم:« مبانى مختصّ در تفسير فريقين» عناوين: حجيّت سنت اهل بيت عليهم السلام در تفسير آيات، حجيت عقل در تفسير قرآن و حجيت قول صحابه در تفسير قرآن را دربر دارد.
بخش سوم:« بررسى تطبيقى آيه عصمت» شامل عناوين: كليات، نقاط مشترك فريقين در تفسير آيه، بررسى ديدگاه شيعه در تفسير آيه، بررسى ديدگاههاى اهل سنت در تفسير آيه و ارزيابى و نقد شبهات درباره ديدگاه شيعه مى‏باشد.
بخش چهارم:« بررسى تطبيقى آيه غار» شامل: كليات، نقاط مشترك فريقين در تفسير آيه، بررسى ديدگاه اهل سنت در تفسير آيه و بررسى ديدگاه شيعه در تفسير آيه مى ‏باشد.
بخش پنجم:« راهنماى بررسى تفسير تطبيقى آياتى از قرآن» در اين بخش به بررسى تطبيقى 18 آيه از قرآن( آيات 55 و 56 مائده، 59 نساء، 3 مائده، 5 قصص، 3 زمر، 97 يوسف، 64 نساء، 84 توبه، 21 كهف، 114 مائده، 4 ممتحنه، 100 توبه، 18 فتح، 3 و 4 تحريم، 6 أحزاب، 74 أنعام، 188 أعراف و 40 نمل) به صورت اجمال پرداخته شده است.
در پايان هريك از عناوين ذيل بخش پنجم قسمتى با عنوان« پرسش و پژوهش» قرار داده شده و در انتهاى كتاب نمايه‏هاى كتاب درج شده است.
نسخه شناسى‏
كتاب حاضر به قلم آقاى دكتر فتح اللّه نجارزادگان و به زبان فارسى در قطع وزيرى با جلد شوميز در 486 صفحه براى بار نخست در سال 1383 هجرى شمسى توسط« انتشارات مركز جهانى علوم اسلامى» قم منتشر شده است.
منبع: پيشگفتار نويسنده و متن كتاب‏