آیه نفی سبیل:«وَ لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرِینَ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً» (نساء/141) و خداوند هیچ‌گاه برای کافران نسبت به اهل ایمان راه تسلط قرار نمیدهد.

راهکار تقویت وحدت

آیت الله مکارم شیرازی: معنای هفته وحدت آن است که مسلمانان دست به دست هم داده و در مقابل دشمن بایستند؛ آیات و روایات بسیاری درباره وحدت وجود دارد که با عمل به آن باید به عظمت اسلام و مسلمین رسید. ایشان با اشاره به راهکارهای حصول و تقویت وحدت، ابراز داشت: یکی از راه‌‌های تقویت وحدت آن است که به مقدسات مذهب یکدیگر احترام بگذاریم؛ نه ما به مقدسات آنان توهین کنیم؛ نه اهل سنت این کار را انجام دهند؛ همچنین تکیه بر مشترکات نیز می‌‌تواند وحدت را حاصل نماید؛ چراکه قرآن، پیامبر و … همه ما یکی است.

ما برای تقویت وحدت باید اخبار یکدیگر را از خودمان سؤال کنیم؛ نه از دشمنان؛ علمای اهل سنت از علمای شیعه سؤال کنند و همین کار را علمای شیعه انجام دهند و پرسش‌‌های خود را از علمای اهل سنت داشته باشند. در کتاب «الفقه علی المذاهب الاربعه» که شش عالم اهل سنت بغدادی آن را نوشته‌اند آمده است، ازدواج با دختران شیعه درست نیست؛ چراکه آنان بعد از نماز سه بار می‌‌گویند: خان الامین، خان الامین، خان الامین؛ در حالی که شیعیان سه بار پس از اتمام نماز «الله اکبر» می‌‌گویند.

از بغداد تا نجف راهی نیست؛ چرا علمای اهل سنت به نجف نرفته و سوال نکردند؟ باید سوالات خود را از عالمان پرسید تا بتوانیم به وحدت بیشتری برسیم. حضرت در این حدیث فرمودند: «غفر اللَّه عزّ و جلّ لرجل أماط غصن شوک عن الطّریق ما تقدّم من ذنبه و ما تأخّر/ مردى که شاخه تیغى از راه بردارد خدا گناهان کهنه و تازه او را بیامرزد». بنابر این روایت، خداوند متعال به واسطه این کار خیر، توفیق توبه حتی نسبت به گناهان آینده خواهد داد. ۱۴۰۰ سال قبل نبی مکرم اسلام(ص) چنین دستوری داده است که باید با دنیای امروز که دم از حقوق بشر و تمدن می‌‌زند، مقایسه کرد؛ امروز آمریکایی‌‌ها سلاح‌‌های بسیاری به عربستان سعودی می‌‌فروشند؛ در حالی که می‌‌دانند آنان زنان و کودکان را کشته و بیمارستان‌‌ها را ویران می‌‌کنند؛ این کشورها فقط به دنبال منافع خود بوده و به فکر حقوق بشر نیستند.